Бродот кој превезувал контејнери а кој патувал од Индија до Шри Ланка, бил потресен рано утрово од силната експлозија.

Шри Ланка распореди авиони и поморски бродови за да помогне во гаснењето на пожарот.

Утрово, бродот претрпе експлозија, целата екипа е евакуирана, а најмалку осум контејнери, за кои се претпоставува дека содржат киселина, се излеале во морето, соопштија официјални лица.

Властите издадоа забрана за пливање во близина на несреќата.