Групата соопшти дека нивниот напад е одговор на израелското гранатирање на кулата ал-Шурук.

Израелски медиуми јавија и за убиено шестгодишно дете во напад на Хамас со ракети во градот Сдерот. Проектилот погодил станбена зграда при што се повредени мајката на детето и уште четири други лица.