Најмалку 35 лица загинаа по израелски воздушен напад во градот Рафах во јужниот дел на Газа, погодени од шатори во кои се сместени раселените лица, соопштија палестинските медицински лица. Ова се случи неколку часа откако Хамас истрела ракети кон Тел Авив за прв пат по неколку месеци, пишува Гардијан.

Снимката од местото на воздушниот напад во неделата во Рафах покажува тешко уништување. Израелската војска соопшти дека нејзините воздушни сили нападнале комплекс на Хамас и дека нападот бил извршен со „точна муниција и врз основа на точни разузнавачки информации“.

ИД (Израелските одбранбени сили) соопштија дека го убиле началникот на Генералштабот на Хамас за Западниот Брег и уште еден висок функционер зад смртоносните напади врз Израелците, додавајќи дека се „свесни за извештаите дека нападот резултирал со неколку повредени цивили во областа Инцидентот е под истрага“.

Министерот за одбрана Јоав Галант беше во Рафах во неделата и беше информиран за „интензивирањето на операциите“ таму, соопшти неговиот кабинет.

Портпаролот на палестинската Црвена полумесечина изјави дека бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми бидејќи напорите за потрага и спасување продолжуваат во населбата Тал ал-Султан во Рафах, на околу 2 километри северозападно од центарот на градот. Според Црвената полумесечина, локацијата била означена од Израел како „хуманитарна зона“ и не била вклучена во областите што израелската војска наредила да се евакуираат претходно овој месец.

Црвениот крст соопшти дека има прилив на жртви во нејзината теренска болница во Рафах и дека и другите болници примаат голем број пациенти.

Високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри, го опиша нападот во Рафах како „масакр“ и дека САД се одговорни за помагање на Израел со оружје и пари.

Нападот се случи неколку часа откако се огласија сирените за воздушен напад во Тел Авив и централен Израел за прв пат од јануари, откако израелските одбранбени сили соопштија дека осум ракети биле истрелани од областа Рафах. Во текот на осумте месеци од војната, способноста на Хамас да лансира ракети и беспилотни летала на израелска територија постојано се намалува.

Повеќето од ракетите биле пресретнати, иако имало извештаи дека две жени се здобиле со полесни повреди на пат кон засолниште. Неколку летови од аеродромот Бен Гурион се одложени или откажани.

Во соопштението на својот канал Телеграм, военото крило на Хамас рече дека ракетите биле истрелани како одговор на „ционистичките масакри врз цивили“.

Во меѓувреме, ИД негираше дека израелски војник бил киднапиран од Хамас, откако во саботата беше објавено непроверено видео на кое се гледа како палестински борци влечат онесвестен војник низ тунел.