Двајца од повредените се во критична состојба, соопшти полицијата во Остин.

Инцидентот се случил еден час после полноќ по локално време во дел од градот каде има барови, ресторани и клубови, а засега нема дојава за евентуални жртви.

Полицијата објави дека „не им е јасно што го предизвикало нападот, и за настанот е известено оделението за тероризам на ФБИ.