Во шокантниот пресврт на настаните на Мастерсот во Рим, Новак Ѓоковиќ, српската тениска сензација, беше погоден од шише со вода додека им даваше автограми на навивачите по неговиот меч против Корентин Моуте. Инцидентот, опишан како несреќен случај од организаторите на турнирот, го остави Ѓоковиќ моментално запрепастен и бараше медицинска помош.

Инцидентот со Новак Ѓоковиќ го шокира тенискиот свет

Детали за инцидентот

Според извештаите на Радио-телевизија Србија (РТС), Ѓоковиќ потпишувал предмети за навивачите кога спортско шише излетало од трибините и го удрило по главата. На социјалните мрежи кружеа видеа од инцидентот, на кои се гледа како Ѓоковиќ накратко лежи на земја пред да му помогне во соблекувалната од неколку лица.

Изјава на организаторите: Инцидентот не е намерен

Организаторите на турнирот, како што јави РТС, појаснија дека инцидентот бил ненамерен, припишувајќи му на едно момче кое се наведнало преку оградата за да му даде автограм на Ѓоковиќ. Меѓутоа, шишето со вода се лизнало од ранецот на момчето, што довело до неочекуван судир.

Момчето се обидувало да земе автограм, но шишето за ова испаднало од отворениот ранец.

Медицинско внимание и откажување на прес-конференција

По ударот, Ѓоковиќ доживеа болка и беше пријавено дека се здобил со расекотина на главата. Италијанските медиуми забележаа дека Ѓоковиќ поради блага вртоглавица и крварење е пренесен во болница на прегледи на претпазливост. Поради тоа, прес-конференцијата закажана по натпреварот беше откажана.

Непредвидениот инцидент со Новак Ѓоковиќ служи како потсетник за ризиците со кои се соочуваат спортистите дури и за време на рутински интеракции со навивачите. Додека се следи состојбата на тениската ѕвезда, инцидентот предизвика загриженост и привлече внимание од тенискиот свет.