Повеќе од 110 луѓе загинаа, а повеќе од 300 се повредени како последица на силниот земјотрес во северозападната кинеска провинција Гансу.

Жртви се пријавени и од соседната провинција Чингхаи, каде што најмалку 11 лица загинаа под урнатините.

Кинеската државна телевизија CCTV објави повеќе од 300 повредени, од кои половината во провинцијата Кингхаи.
Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран доцна вечерта во областа на округот Џишишан, округот Линксиа, провинцијата Гансу. Деструктивната моќ на земјотресот е засилена со неговата мала длабочина.

Според локалните медиуми, куќи и инфраструктурни објекти, вклучувајќи патишта и системи за снабдување со електрична енергија и вода, биле оштетени во различен степен.

1.500 пожарникари се испратени во зоната на катастрофата да бараат преживеани и да им помогнат на повредените.

Во 2010 година, земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала во провинцијата Кингхај уби над 1.100 луѓе, а над 10.000 беа повредени.

Северозападна Кина е зафатена од студен бран од минатата недела, при што температурите се приближија до најниските нивоа забележани од почетокот на метеоролошките записи. Би-би-си јавува дека спасувачите работат во особено тешки услови, бидејќи температурите на теренот се минус 13 степени Целзиусови.