Српскиот претседател Александар Вучиќ од Њујорк на својот Инстаграм профил објави „иднина на Србија“.

– Ова е знамето на честа, знамето на храбрите, знамето на слободата! Само што ја зедов со мене во зградата на #ОН. Ќе ја бранам и штитам. И ќе бидам горд на неа. Ние не сме геноциден народ! Да живее Србија! – објави Вучиќ со фотографија од српската тробојка, пренесува Пинк.

 

 

Да потсетиме, денеска на Генералното собрание на ОН ќе се гласа за резолуцијата за Сребреница, која ја предложија Германија и Руанда.