Љупчо Палевски екстрадиран во Македонија

Во најновиот развој на настаните во врска со убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски, првоосомничениот Љупчо Палевски-Палчо е вратен во Македонија. Палевски пристигна во земјава со комерцијален лет од Истанбул, со што беше клучен пресврт во тековната истрага.

Министерот за правда изрази благодарност

Министерот за правда Кренар Лога упати благодарност до турските власти, особено министерот за правда Јилмаз Тунч, за брзата реакција и напорите за екстрадиција на Палевски. Министерот го истакна ефикасното справување со процесот на екстрадиција, кој заврши за помалку од пет месеци.

Процесот на екстрадиција е завршен

Љупчо Палевски вечерва беше екстрадиран од Турција со редовен лет од Истанбул до скопскиот аеродром. По неговото пристигнување, тој веднаш бил префрлен во затворот во Шутка. Министерството за внатрешни работи потврди дека екстрадицијата ја извршиле полициски службеници од Одделот за меѓународна полициска соработка, во соработка со турските власти.

Екстрадиција на Љупчо Палевски: Првоосомничениот во случајот за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски денеска пристигнува во Македонија

Изјави од Министерството

Во соопштението од МВР се истакнува соработката меѓу македонските и турските власти за олеснување на екстрадицијата на Палевски. Дополнително, Министерството за правда ја нагласи експедитивната природа на процесот на екстрадиција, што претставува значаен чекор напред во потрагата по правда за жртвите и нивните семејства.

„Ја известуваме јавноста дека денеска службеници од Секторот за меѓународна соработка на Министерството за внатрешни работи, во соработка со турските власти, успешно ја завршија екстрадициската постапка на Љупчо Палевски (59) од Скопје, Република Македонија. е спроведено по налог издаден од Основното јавно обвинителство Скопје, а се однесува на истраги за  кривични дела „киднапирање“ и „убиство“.

Соопштение на Министерството

Во официјалното соопштение објавено денеска (15.05.2024), Министерството за внатрешни работи обелодени детали од процесот на екстрадиција. За Љупчо Палевски, на возраст од 59 години, со потекло од Скопје, беше издадена меѓународна потерница по обвиненијата за „киднапирање“ и „убиство“. Екстрадицијата е извршена согласно наредба XV КО бр.3047/23 издадена од Основното јавно обвинителство Скопје. По трансферот, Палевски е приведен во КПУ Затвор Скопје, потврдија од МВР.