Високиот функционер од ДУИ за „Плусинфо“ вели:

-Или поддршка од СДСМ за кандидатите на ДУИ во Тетово, Гостивар, Струга, Кичево, Чаир уште во првиот изборен круг или со локалните ќе има и предвремени парламентарни избори затоа што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе ја растури владината коалиција. Ова Ахмети ќе го стави на маса пред владиниот партнер Зоран Заев на средбата која треба да се одржи неделава

Заканата следи откако прво, помалиот влади партнер Беса, неофицијално излезе со ултиматум дека ќе ја напуштат Владата ако Заев уште во првиот изборен круг за тие општини го поддржи Ахмети и откако лидерот на СДСМ денеска најави дека сериозно е во игра во Тетово и уште неколку општини битни за Албанците, да номинираат свои кандидати за градоначалници, пишува порталот.

Дали албанските партнери преку ултиматуми билдаат позиции пред дефинитивниот договор за настап на локалните избори или се сериозни во намерата да ја растурат Владата ќе биде појасно по средбата помеѓу Заев и Ахмети. Плусинфо веќе имаат објавено дека Заев, ќе биде на мака со албанските партнери за поддршката за локалните избори.

Од друга страна, висок функционер на СДСМ за порталот кажал дека се во тек разговори со академикот Абдулменаф Беџети и со бизнисменот Љуљзим Дестани за кандидат за градоначалник на Тетово номиниран од социјалдемократите. Во таков случај, коментарот на функционерот е за кого тетовци ќе гласаат за Теута Арифи од ДУИ, Билал Касами од Беса или за Беџети или евентуално Дестани.

Дека локалните избори ќе ги искомплицираат релациите на владините партнери е повеќе од јасно, неизвесно е што ќе пресечат Заев и Ахмети, односно дали битката за општинските шерифи ќе биде посилна од опстанокот на Владата.

– Ако нема поддршка од СДСМ уште во првиот круг од локалните избори, тогаш нема Влада. Не може Касами кој има три пратеници, а ДУИ – 15, тој да уценува дали СДСМ и ДУИ за тие општини ќе имаат предизборна коалиција. Беса ја нема тежината на ДУИ и тоа е некоректно. Ахмети, а не Заев е тој што решава – вели функционерот од ДУИ за Плусинфо.

Според него, ова Ахмети ќе го каже на средбата со Заев. Понудата на Ахмети ќе биде СДСМ да не номинира градоначалници за Тетово, Гостивар, Кичево, Струга, Чаир, Сарај, а ДУИ уште во првиот круг да ги поддржи кандидатите за градоначалници на СДСМ во Скопје, Куманово, Охрид, Ресен.

Од друга страна, од Беса за Плусинфо истакнала дека Касами на средбата со Заев побарал принципиелно однесување на владините партнери за локалните избори. Касами побарал Заев во првиот круг да не застане зад ниту еден кандидат од владините партнери ДУИ, Беса и ДПА. Владините партнери да го поддржат кандидатот од власта кој ќе влез во битка за градоначалник во вториот изборен круг.

Повеќе прочитајте тука.