Коалицискиот партнер на владата СДСМ, претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов во вечерашното гостување во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија, одговарајќи на прашањето дали би гласал за уставните измени за влез на Бугарите во македонскиот устав без реципроцитет од страна на Бугарија, Трајанов рече дека нема да подржи и со тоа практично нема да гласа.

Апсолутно не, одговори Трајанов.