Израелските власти соопштија дека дозволиле гориво, лекови и храна наменета за приватниот сектор во Газа да бидат испорачани во палестинската област за првпат од почетокот на конфликтот.

Блинкен исто така ќе ја посети Рамала на окупираниот Западен брег, Каиро и Аман за време на мисијата на Блискиот исток во надеж за прекин на огнот, изјави висок претставник на Стејт департментот.

„Наш приоритет е одржување на примирје и доставување помош до луѓето во неволја“, рече неименуван извор на Стејт департментот.

За време на неговата дводневна посета на регионот, Блинкен планира да се состане со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и палестинскиот претседател Махмуд Абас.