По церемонијата на заклетва на претседателката Гордана Силјановска-Давкова, Брисел реагираше навремено на нејзиното пропуштање и неупотреба на уставното име на земјата, сигнализирајќи загриженост за почитувањето на правно обврзувачките договори.

Одговор на ЕУ

Европската унија, преку својата прес-служба, изрази жалење за изоставувањето на уставното име на Северна Македонија од страна на претседателката Силјановска-Давкова за време на церемонијата. Унијата ја истакна важноста од почитување на постоечките договори, вклучително и Договорот од Преспа со Грција, како што беше истакнато во изјавата на портпаролот на ЕУ, Петер Стано.

Европската унија (ЕУ) изразува жалење што за време на денешната церемонија, претседателката Силјановска-Давкова на Северна Македонија не го употреби уставното име на земјата при полагањето заклетва.

Пренесување на амбасадорите

Ставот на Унијата беше дополнително засилен од амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Скопје, кои искомуницираа слични чувства преку нивните официјални канали, нагласувајќи го значењето на почитувањето на правните договори.

„ЕУ го нагласува значењето на почитувањето на сите сегашни правно обврзувачки договори, вклучително и Договорот од Преспа со Грција, дополни Стано.

Заминување на амбасадорката на Грција

Среде церемонијата, амбасадорката на Грција Филипиду замина од собраниската сала, каде што беа собрани дипломатски претставници, како одговор на случувањата.

Брзата реакција на ЕУ ја нагласува важноста од почитување на правните договори, нагласувајќи ги тековните тензии околу меѓународните односи на Северна Македонија. Инаугурацијата на претседателката Силјановска-Давкова поттикна нова контрола врз посветеноста на земјата да ги исполни своите обврски од постојните договори.

Гордана Силјановска Давкова не го користеше терминот Северна на инаугурацијата за претседател, амбасадорката на Грција во знак на протест ја напушти салата, реагираа и од МНР на Грција

Повик на ЕУ за усогласеност

Европската унија ја истакна важноста на придржувањето на Северна Македонија кон реформите и обврзувачките договори, особено Договорот од Преспа, за нејзиниот успешен пат кон пристапување во ЕУ. Оваа порака директно и ја пренесе Урсула фон дер Лајен, претседател на Европската комисија, на претседателката Силјановска-Давкова, истакнувајќи ја критичната точка во која се наоѓа земјата додека ги унапредува реформите и ја следи интеграцијата во ЕУ.

За да ја одржи својата позитивна траекторија кон пристапувањето во ЕУ, Северна Македонија мора да им даде приоритет на тековните реформи и цврсто придржување до своите обврзувачки договори, како што е Договорот од Преспа.

Претседателите на Европската комисија ѝ Советот на ЕУ и честитаа на претседателката Гордана Силјановска Давкова – Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел ја истакнаа нивната посветеност за соработка во унапредување на евроинтеграцискиот пат на Македонија

Пораки од лидерите на ЕУ

Во својата прва порака, Фон дер Лајен и честиташе на претседателката Силјановска-Давкова што стана првата жена претседател на Северна Македонија, признавајќи ја клучната лидерска улога што ја презема во овој трансформативен период. Фон дер Лајен изрази оптимизам за идната соработка и ја истакна важноста од континуираниот напредок на Северна Македонија кон интеграцијата во ЕУ.

Слично, после првата порака со честитка, Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет, го пренесе своето разочарување во врска со изоставувањето на уставното име на Северна Македонија за време на церемонијата на полагање заклетва. Мишел го повтори ставот на ЕУ за важноста од почитување на правно обврзувачките договори, вклучително и Договорот од Преспа со Грција, нагласувајќи ја потребата од континуирана имплементација.

 

шарл мишел порака разочарување уставно име