Де Брујне изминатите две недели беше во составот на белгиската репрезентација за мундијалските квалификации, а по враќањето во Манчестер резултатот од задолжителното ковид тестирање покажа позитивен наод. Белгискиот репрезентативец е во самоизолација и со сигурност ќе го пропушти првенствениот натпревар против Евертон овој викенд.