Повикот на претседателот Доналд Трамп до поддржувачите да протестираат против неговото неминовно апсење, предизвика дебата поттикната од теории на заговор во десничарските платформи на социјалните медиуми, при што некои поддржувачи стравуваат од разработена владина замка за нивно апсење.

Трамп на својата платформа Truth Social во саботата рече дека очекува да биде уапсен оваа недела за наводни плаќања на порно ѕвезда за време на претседателската кампања во 2016 година и ги повика поддржувачите да „протестираат, вратете ја нашата нација назад!

Критичарите се загрижени дека неговите коментари би можеле да предизвикаат повторување на нападот на 6 јануари 2021 година врз Капитолот на САД, кога неговите поддржувачи се обидоа да го поништат неговиот пораз на претседателските избори во 2020 година.

Безбедносните аналитичари кои ги следат екстремно десничарските муабети на социјалните мрежи, рекоа дека првично импулсот на следбениците на Трамп бил да го послушаат неговиот повик и да излезат на улиците. Но, до понеделник, тонот се смени, според аналитичарите и пораките на неколку платформи за социјални медиуми што ги испитува Ројтерс.

Многу екстремно десничарски грасрут активисти се чини дека го гледаат можното апсење на Трамп во наредните денови како дел од стапицата што ја поставија демократите за да ги намамат поддржувачите во немири што на крајот ќе им наштетат на шансите на републиканскиот поранешен претседател да ја врати Белата куќа во 2024 година од демократскиот претседател. Џо Бајден.

„Очигледно следиме различни дискусии и во екстремистички простори и пошироко, и не е изненадувачки што има различни реакции“, рече Орен Сегал, потпретседател на Центарот за екстремизам во Лигата против клеветата, еврејска американска организација која промовира граѓански права.

QAnon е теорија на заговор која, меѓу другите верувања, тврди дека Трамп тајно се бори со кабалата на предатори за секс на деца, која вклучува истакнати демократи, холивудски елити и сојузници од „длабоката држава“. Движењето на Трамп Направете ја Америка повторно голема (МАГА) е суштински елемент на неговата база за поддршка.

„Луѓето поврзани со QAnon и некои приврзаници на MAGA зборуваат за тоа како ова е една голема замка во некои случаи, дека ова е операција наменета да ги доведе поддржувачите (на Трамп) во неволја“, рече Сегал.