Мечот траеше четири часа и 12 минути.

Ѓоковиќ на тој начин дојде на чекор од рекордните 20 гранслем трофеи кои досега ги освоија неговите најголеми ривали Роже Федерер и Рафаел Надал.

За грчкиот тенисер Циципас ова беше прво гранслем-финале во кариерата.