Како што информира МВР, од нив 84 се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 14 со дури над 70 километри повеќе од дозволената брзина.

Од МВР најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.