Избори за Европскиот парламент: пораз за Коалицијата на Шолц

Социјалдемократите (СПД) на германскиот канцелар Олаф Шолц се соочија со разочарувачки исход на изборите за Европскиот парламент, обезбедувајќи само 14 отсто од гласовите, што претставува најнизок изборен резултат до сега. Коалициските партнери, вклучувајќи ги Зелените и Либералите, исто така доживеаја послаба поддршка, при што Зелените собраа 12-12,5% поддршка, а либералите добија само 5% од гласовите. Европската народна партија (ЕПП), предводена од Урсула фон дер Лајен, е подготвена за победа на изборите за Европскиот парламент

Десниот центар го презема водството

Излезните анкети во Германија покажуваат силно водство на опозицискиот централно-десничарски блок ЦДУ/ЦСУ на изборите за Европскиот парламент, а екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД) заостанува на второто место, според извештаите на ДПА.

Победа за Европската народна партија

Првичните резултати од германските радиодифузери АРД и ЗДФ сугерираат дека Европската народна партија (ЕПП), предводена од Урсула фон дер Лајен, е подготвена за победа на изборите за Европскиот парламент. Овој исход го позиционира фон дер Лајен поволно за потенцијален втор мандат како претседател на Европската комисија, највлијателната позиција на ЕУ.

Проекции за Европскиот парламент

Првите проекции за Европскиот парламент врз основа на резултатите од 11 земји-членки укажуваат на следново расчленување:
– Центар десно – Европска народна партија: 181 европратеник
–  Центар лево – Социјалисти и демократи: 135
– Коалиција за обнова: 82
– Десно -Европски конзервативци и реформисти: 71
– Екстремно десно – идентитет и демократија: 62
– Зелени: 53
– Екстремно лево- Левица -: 34

Резултати од изборите низ Европа

  • – **Грција**: Десничарската Нова демократија предводена од Кирјакос Мицотакис обезбеди победа над СИРИЗА на европските избори, а ПАСОК е на третата позиција.
  • – **Франција**: Излезните анкети покажуваат дека листата на Национален митинг на Марин Ле Пен води со над 30 отсто од гласовите, а по неа се партијата Ренесанса на претседателот Макрон и социјалистите.
  • – **Белгија**: Првичните резултати покажуваат дека Валонското либерално движење за реформи (МР) победи во Брисел и Валонија, додека националистичката Нова фламанска алијанса (Н-ВА) води во Фландрија.
  • – **Бугарија**: Паралелно со европските избори, на парламентарните избори во Бугарија како јасен победник излезе Бојко Борисов од партијата ГЕРБ, според првичните излезни анкети.

Изборите за Европскиот парламент донесоа значителни промени во политичката динамика низ целиот континент, како одраз на еволуирачките чувства и преференции на гласачите.