Безбедносниот кабинет на Израел одобри мерки со кои Израелците ќе можат полесно да носат оружје, по двата одделни напади на Палестинците во Ерусалим оваа недела, јавува Би-Би-Си, додавајќи дека целосниот кабинет ќе ги разгледа предложените мерки во недела.

„Кога цивилите имаат оружје, тие можат да се одбранат“, изјави контроверзниот екстремно десничарски министер за национална безбедност Итамар Бен-Гвир за новинарите пред болницата во Ерусалим.

Новите мерки вклучуваат одземање на правото на престој и социјална сигурност на членовите на семејството на напаѓачот

Премиерот Бенјамин Нетанјаху вети „силен“ и „брз“ одговор на состанокот на безбедносниот кабинет. „Нашиот одговор ќе биде силен, брз и прецизен“, рече Нетанјаху. „Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио.

Предлозите се во согласност со оние на екстремно десничарските политички сојузници на Нетанјаху, кои му помогнаа да се врати на власт минатиот месец. Израелската армија најави дека дополнителни трупи ќе бидат распоредени на окупираниот Западен Брег.

Соопштението уследи откако израелската полиција соопшти дека 13-годишно палестинско момче стои зад пукањето во ерусалимската населба Силван во саботата, во кое тешко беа ранети израелски татко и син.

Тензиите се високи откако девет Палестинци – и милитанти и цивили – беа убиени за време на израелски воен напад во Џенин на окупираниот Западен Брег во четвртокот. Потоа следеше израелски ракетен истрел од Газа, на што Израел одговори со воздушни напади.

Од почетокот на јануари, 30 Палестинци – милитанти и цивили – се убиени на Западниот Брег. Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги суспендираше договорите за безбедносна соработка со Израел по рацијата во Џенин во четвртокот.