Рускиот претседател Владимир Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне нова серија напади, предупреди британскиот министер за надворешни работи. Џејмс Клеверли во интервју за Телеграф рече дека постои ризик дека „Путин навистина само го користи прекинот на огнот за да обучи повеќе војници и да произведе повеќе муниција и да ги обнови своите оштетени вооружени сили и да ги превооружи“.

Предупредувањето на британскиот министер доаѓа откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би бил подготвен да разговара со Путин доколку навистина сака да стави крај на војната, нешто што досега не се случило. Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека ќе продолжи да разговара со Путин за да се обиде да спречи понатамошна ескалација и да ја осигура безбедноста на нуклеарните централи.

Сепак, Клеверли, кој беше на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Букурешт оваа недела, се запраша дали Путин навистина ќе се ангажира со добра волја.

„Поентата е дека треба да бидеме многу, многу внимателни ако мировните преговори, а јас го користам зборот мир во наводници, бидат иницирани од Владимир Путин“, рече Клеверли.

Тој додаде дека ако Русите користат какво било затишје во борбите како покритие за повторно вооружување, може да се појават дополнителни проблеми. „Тогаш она што ќе се случи е дека повторно ќе видиме сцени со нови напади, но можеби за околу 12 до 18 месеци“, рече тој.

„Решението за ова мора да биде одржливо, мора да биде значајно, мора да биде реално. Она на што треба да внимаваме е паузата што Русија ја користи како начин да се осигура дека нејзината следна фаза на агресија е поефикасна. од оваа сегашна“.

„И погледнете, Владимир Путин има шема за ова. Грузија, тоа ќе биде еднократно, нели? Крим, тоа ќе биде еднократно, нели? Источна Украина, тоа треба да биде еднократно. Всушност, она што го видовме е дека сите се подготвени за последниот бран на агресија“, заклучи Клеверли