Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба изјави дека градовите на источното крило на НАТО би можеле да завршат како Авдејевка и Бахмут.

Ако рускиот претседател Владимир Путин победи во Украина и започне инвазија на балтичките земји, кои се членки на НАТО, храбро ќе го браните својот народ од непријател кој ве надминува во однос на искуството и способностите. На крајот, мислам дека НАТО ќе победи. Но, погледнете го Бахмут, погледнете ја Авдејевка – вака ќе изгледаат балтичките земји по интензивните борбени операции“, рече Кулеба за литванските медиуми.

Источните украинските градови Бахмут и Авдејевка сега се под руска контрола. Бахмут беше окупиран во мај 2023 година, а украинските сили се повлекоа од Авдејевка во средината на февруари оваа година. И двата града беа уништени од интензивни борби.

Вака ќе изгледаат вашите градови. Веќе нема да има убав Вилнус“, додаде тој, мислејќи на главниот град на Литванија.

Неколку земји на НАТО се наоѓаат на Балтичкото Море, вклучувајќи ги Летонија, Естонија и Литванија. На Балтичкото Море се наоѓа и Шведска, а кон крајот на минатата недела стана најновата членка на НАТО.

НАТО и обезбеди на Украина воена помош вредна десетици милијарди долари за повеќе од две години војна. Но, алијансата и нејзините поединечни земји-членки јасно ставаат до знаење дека НАТО не води директна војна со Русија.

Според член 5 од договорот за Алијансата, нападот врз една членка на НАТО се смета за напад врз сите. Украина не е членка на Алијансата.