Лидерот на Народната партија и поранешен канцелар на Австрија, Себастијан Курц стана татко. Поранешниот австриски канцелар преку социјалните мрежи објави дека неговата девојка Сузан родила син.

„Сузан роди син. Пресреќни сме и многу благодарни! Сузан и бебето се добро и се радуваме на прекрасна заедничка задача и нашиот прв Божиќ со снимањето, кој ќе го славиме како семејство. Сакаме да му се заблагодариме на целиот тим во болницата за грижата и љубовта“, напиша Курц на својот Фејсбук профил.

Курц во моментов е на чело на пратеничкиот клуб ОВП во парламентот, откако поднесе оставка од шефот на владата откако Обвинителството за економски криминал и корупција покрена истрага против него и му го укина пратеничкиот имунитет.