Како што пишуваат француските медиуми, додека Германија гледа да се пласира на следното Светско првенство што е можно поскоро, Ханзи Флик сака да ја докаже својата способност победувајќи ја Северна Македонија.

-Тие (Македонците) не се џинови, но го победија претходникот на Флик дома во Германија. Бидејќи ова е последен натпревар од оваа меѓународна кампања, тренерот на Германија може да избере да го стави експериментирањето во мирување во корист на само собирање на трите бода, пишува „Марсеј Њуз“.

Германија сака да се квалификува, а германските новинари заборавија да го прашаат Ханзи дали сака даго менува составот или не (благодарам момци!) Така што немаме идеја дали ќе има нови имиња во селекцијата. Сепак, со оглед на тоа што Флик беше тренер на Баерн Минхен околу една и пол година, веројатно можеме да ги очекуваме можните апсолутни минимални промени, вели порталот.

По поразот на Германија од Северна Македонија, францускиот печат изобилуваше со статии посветени на поразот, но и победата на македонските фудбалери и посебно на Горан Пандев