Осум лица починаа откако пиеле домашен алкохол во иранскиот град Бандар Абас, јавија локалните медиуми.

Други 51 лице завршија во болница поради труење со алкохол, информираше д-р Фатемех Новрузијан за време на прес-конференција.

Седумнаесет од нив биле во критична состојба на интензивна нега.

Полицијата соопшти за апсење на осуммина под сомнение за производство и дистрибуција на алкохол.

Производство, продажба, како и конзумирање на алкохол, е строго забрането во Исламската Република, со исклучоци за одредени верски малцинства.

Казната за консумирање алкохол од страна на муслиман е 80 удари со камшик.

Официјалните лица во Бандар Абас не ја идентификувале токсичната супстанција што била во домашно правениот алкохол.

На почетокот на пандемијата од Ковид-19, лажно верување дека пиење или плакнење на устата со алкохол ќе го спречи коронавирусот, предизвика зголемен број труења со метанол во Иран.