Авионот со амбасадорот Анатолиј Антонов полетал од Москва во 9.20 часот по локално време, пренесоа руските медиуми.

– Со оглед на резултатите од состанокот на двајцата претседатели, сметам на конструктивна работа со моите американски колеги за градење односи на еднаква и прагматична основа, рече Антонов пред патувањето, додавајќи дека е оптимист.

Од своја страна, американскиот амбасадор во Русија Џон Саливан изјави дека наскоро ќе се врати во Москва.

Американските власти ја обвинија Русија за хакирање и мешање во изборите во САД. Руските власти потоа го повлекоа својот амбасадор во САД на консултации во март, откако Бајден го спореди Путин со „убиец“.

Американскиот амбасадор Џон Саливан ја напушти Москва во април, откако двете земји најавија бран санкции и протерување на дипломатите.

Во мај, Русија официјално ги прогласи САД за „непријателска“ држава.