Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), времето денеска ќе биде претежно сончево и многу топло  Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Минималните температури ќе се движат од 13 до 20 Целзиусови степени, а максималните ќе се искачат од 29 до 39 степени. УВ-индексот ќе биде висок и ќе изнесува 9.

Сончево и многу топло ќе биде и во Скопје каде што максималните температури ќе достигнат до 39 степени.

Топлото време ќе се задржи во претстојниот период. Утринската температура наместа нема да се спушта под 20 степени, а максималната дневна насекаде ќе биде над 30, а наместа и 40 степени, најавува УХМР.

За в недела попладне, пак, најавена е локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.