Според УХМР, утринските температури во четврток ќе се движат -3 до три степени, а во петок ќе се спуштат на -6. Дневните, пак, ќе бидат од 6 до 18 степени.

За викендот, во сабота и недела, утринските температури ќе бидат исто така под нулата, а дневните ќе достигнат 21 степен.

Времето утре ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, во северните делови значително постудено. Повеќе врнежи ќе има во западните делови каде на планините ќе врне снег. Кон крајот на денот во југозападните делови врнежите ќе преминуват во снег и на пониските места. Долж Повардарието ќе дува засилен северозападен, а во западните делови засилен западен ветер.