Во Скопје претпладне променливо облачно со сончеви периоди, попладне со повремен дожд. Минималната температура ќе се спушти до 6, а максималната ќе достигне до 14 степени.

Под влијание на влажен бран и утре ќе се задржи променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и услови за изолирана појава на ретки грмежи. Локален слаб дожд ќе има и во вторник, а потоа следува период на стабилно време.