Во последните 24 часа се направени 2.730 тестирања, а регистрирани се 642 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 321, Прилеп и Велес – по 40, Куманово – 27, Гостивар – 23, Кавадарци – 22, Охрид – 20, Тетово и Неготино – по 17, Штип – 15, Битола и Струмица – по 13, Берово – 12, Делчево – 9, Гевгелија – 7, Ресен и Богданци – по 6, Струга и Кочани – по 5, Дебар, Виница и Крушево – по 4, Кичево и Свети Николе – по 3, Македонски Брод – 2, Крива Паланка, Радовиш, Кратово и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 524 оздравени пациенти од: Скопје – 347, Прилеп – 42, Куманово – 21, Битола – 16, Тетово – 13, Велес и Гевгелија – по 12, Кочани – 10, Гостивар – 9, Берово – 8, Струмица – 6, Валандово – 5, Крушево – 4 , Свети Николе, Кратово, Пробиштип и Пехчево – по 3, Кичево – 2, Кавадарци, Охрид, Крива Паланка, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 25 починати лица, на возраст од 61 – 91 година и тоа: 5 пациенти од Скопје, од Тетово – 3, од Прилеп, Гостивар и Кавадарци – по 2 починати и по едно починато лице е пријавено од Штип, Велес, Охрид, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија, Крива Паланка, Пробиштип, Валандово и Кратово. Сите пријавени се починати во болнички услови.

Направени се 2.730 тестови преку: ИЈЗ-668, ЦЈЗ Скопје-95, ЦЈЗ Битола-79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Жан Митрев (Филип Втори)-134, Авицена-357, Биотек-333, Систина-324, лабораторија Лаор–410, Синлаб-32, Ремедика-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 287.

Досега во земјата се направени вкупно 590.276 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 119.378, бројката на оздравени пациенти е 100.774, на починати е 3.473, а бројот на активни случаи изнесува 15.131.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 53172, активни 7705

Прилеп 6497, активни 949

Куманово 6241, активни 544

Тетово 5988, активни 446

Гостивар 4246, активни 388

Кавадарци 4093, активни 645

Штип 3971, активни 285

Велес 4020, активни 479

Битола 3947, активни 449

Охрид 3782, активни 571

Струмица 3034, активни 263

Струга 2564, активни 166

Кочани 2088, активни 203

Кичево 1879, активни 91

Неготино 1767, активни 448

Гевгелија 1599, активни 327

Свети Николе 1185, активни 62

Крива Паланка 1011, активни 139

Ресен 933, активни 128

Дебар 818, активни 24

Радовиш 830, активни 81

Делчево 803, активни 75

Берово 761, активни 89

Пробиштип 627, активни 65

Виница 560, активни 36

Валандово 461, активни 79

Крушево 407, активни 128

Богданци 373, активни 78

Кратово 309, активни 21

Демир Хисар 312, активни 44

Демир Капија 322, активни 79

Македонски Брод 272, активни 20

Пехчево 205, активни 12

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 106, активни 9