Американскиот претседател Џо Бајден и главниот советник за национална безбедност Џејк Саливан разговараа со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за можноста за ограничување на израелските операции со висок интензитет во Газа.

Промената, според Вашингтон, треба да се случи во рок од неколку недели, пренесуваат извори за Ројтерс и Њујорк Тајмс.

Ова е нов пристап во обидите на САД да ги ограничат цивилните жртви во израелската војна против исламистичкото движење „Хамас“, кое за два месеци почна да го изолира Израел по повеќе од 18.000 жртви (според здравствените власти во Газа) и резолуцијата на 153 земји да го прекинат огнот. „Економист“ пред само неколку дена напиша дека во разговорите за време на посетата на државниот секретар Ентони Блинкен на Тел Авив било побарано војната да заврши до крајот на годината.

Повикот за промена на интензитетот и нов пристап за заштита на цивилите дојде кога Џејк Саливан го посети Тел Авив откако беше во Саудиска Арабија и неколку дена откако Бајден го обвини Израел за „неселективно бомбардирање“ на Газа.

Пентагон синоќа објави дека министерот за одбрана Лојд Остин ќе пристигне во Израел за неколку дена, заедно со новиот висок воен функционер, претседателот на Здружениот Генералштаб Чарлс Браун. Заштитата на цивилите и зголемувањето на залихите со помош ќе бидат меѓу темите на кои ќе се разговара, се вели во соопштението.

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, пак, му рекол на Саливан дека војната може да трае „повеќе од неколку месеци“. Галант уште пред крајот на еднонеделното примирје меѓу Израел и Хамас рече дека очекува војната да продолжи уште два месеци.

Меѓутоа, меѓународните и локалните медиуми во последните денови обрнуваа внимание на бавните резултати: военото раководство на „Хамас“ сè уште не е поразено, а баталјонот „Шуџаја“ силно ѝ дава отпор на армијата на север.

Весникот ги нарече тековните разговори на Саливан и други официјални лица „најјасниот напор досега на САД да го зауздаат ​​Израел во неговата кампања против Хамас, откако безусловно го поддржаа дури и со првичниот нагло зголемување на жртвите во бомбардирањето на Газа, проследено со копнена офанзива, како одговор на терористичкиот напад на Хамас во кој загинаа 1.200 луѓе на 7 октомври.