Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди островите Бонин во Јапонија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот се случил на длабочина од 60 километри, додава EMSC.