Погледнете во живо што се случува во Израел

Израел денеска ги засили воздушните напади врз Газа, но ракетите ги погодија израелските градови втор ден по ред. Најмалку 28 Палестинци и двајца Израелци се убиени во најсериозниот конфликт досега.

Ова е најсериозната конфронтација меѓу Израел и милитантната организација Хамас од 2019 година, а беше предизвикана од судирите меѓу Палестинците и израелската полиција во и околу џамијата Ал Акса во Ерусалим.

Среде конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Хамас, израелската авијација денес ракетираше во Газа 13-катна зград, што набрзо целосно се срушила.