Денеска во земјава нè очекува сончево и топло, но променливо облачно време. Ќе дува слаб до умерен ветар од западен и северозападен правец. Попладне, според најавата на Управата за хидрометеорлошки работи (УХМР), во северните и северозападните делови од земјава ќе има услови за пороен дожд и грмежи.

Минималните температури денеска ќе се движат во интервал од 10 до 18 Целзиусови степени, додека максималните ќе се искачат од 21 до 35 степени. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Времето во Скопје ќе биде сончево, топло и умерено облачно. Попладне ќе има услови за пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Температурите во Скопје ќе се движат од 16 до 31 степен.