На 21.04.2023 во 13.15 часот било пријавено дека во Виница на крстосницата од ул.“Браќа Миладинови“ и ул.“Плачковички одред“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “форд фиеста“ со винички регистарски ознаки, управувано од Р.Т.(49) од с.Градец-виничко, и мотоцикл „кавасаки“ со винички регистарски ознаки, управуван од З.С.(20) од Виница.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, а со телесни повреди се здобил сопатникот од мотоциклот И.П.(23) од Виница, констатирани Клиничката болница Штип.

Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Виница.