Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека не можела да стигне до северот на Појасот Газа 12 дена за време на тековната војна меѓу Израел и Хамас.

Планираната мисија во болницата Ал-Авда и четири други во северна Газа беше откажана по четврти пат бидејќи не можеше да се гарантира безбедноста, објави вчеравечер СЗО на платформата за социјалните медиуми „Х“.

-Денес, СЗО ја откажа планираната мисија во болницата Ал-Авда и централната продавница за лекови во северна Газа по четврти пат од 26 декември, бидејќи не добивме гаранции за деконфликт и безбедност. Сега поминаа 12 дена откако последен пат успеавме да стигнеме до северниот дел на Газа, се вели во објавата.

СЗО соопшти дека силното бомбардирање, ограниченото движење и прекинатите комуникации ја направиле „речиси невозможна“ испораката на медицински материјали во изолираниот крајбрежен појас и особено на север.

-Повеќето болници се со сериозен недостаток на персонал, бидејќи здравствените работници си заминаа поради наредби за евакуација или несигурност. Во меѓувреме, пристапот на пациентите до здравствените установи е попречен од опасните услови. Без соодветна здравствена заштита, страдањето во Газа расте секој час, се вели во објавата.

-Итно е потребен безбеден и непречен пристап до северот на Појасот Газа. Понатамошните одложувања ќе доведат до повеќе смртни случаи и страдања за премногу луѓе, напиша шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на „Х“.