Неколку црногорски државјани се уапсени денеска во Подгорица под сомнение дека се руски шпиони, а меѓу нив, како што пренесуваат подгоричките медиуми, има и вработени во владините институции.

Порталот „Вијести“, повикувајќи се на повеќе извори, пренесува дека е уапсен и долгогодишен вработен во Министерството за надворешни работи на Црна Гора, кој ја извршувал функцијата портпарол во МНР за време на државната заедница Србија и Црна Гора.

Според „Вијести“, едно од уапсените лица, според Црногорската Агенција за национална безбедност, работело за руските разузнавачки служби повеќе од една деценија и е дел од поширока група чии членови и се познати на црногорската тајна служба.

Засега нема официјални информации освен соопштението на Специјалното обвинителство на Црна Гора, во кое се наведува дека полицијата извршила претрес во станови и други простории на повеќе граѓани, „поради основано сомнение дека кривичните дела се сторени со создавање криминална организација и шпионажа“.

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ ја поздрави акцијата на Специјалното државно обвинителство (СДТ), која, како што рече, „се однесува на зачувување на националните интереси на Црна Гора“.

Министерот за внатрешни работи на таа земја Филип Аџиќ изјави дека Владата прави се за да ја лиши Црна Гора од секое надворешно негативно влијание и дека нејзината намера е да ја исчисти државната служба од лица кои биле вклучени во работа за други служби со години.

„Правиме се за да ја лишиме Црна Гора од какво било надворешно негативно влијание и да ја исчистиме услугата на луѓето кои работат за странски служби во системот повеќе од 10 години“, рече Аџиќ.