Илјадници демонстранти синоќа се собраа во центарот на овој англиски град, игнорирајќи ги епидемиолошките мерки, во знак на протест против законот со кој на полицијата ќе ѝ се дадат нови овластувања за ограничување на уличните протести.

Полицијата соопшти дека протестот започнал мирно, но подоцна мала група предизвикала насилство, објави „Ројтерс“.

Повредените полицајци биле пренесени во болница, едниот со скршеница на раката, а другиот со скршени ребра.

Објектите околу полициската станица во центарот на градот беа вандализирани.

Некои демонстранти фрлија факели кон полицајците, се обидоа да превртат полициско комбе, се искачија на ѕидот на полициската станица и напишаа графити.

Погледнете ги страшните сцени од Бристол: