Додека се качуваше во хеликоптерот „Marine One“ во пресрет на неговото патување во Џорџија во четвртокот, тој застана за момент и одбра цвет за својата дама, пишува Дејли меил.

Додека Бајден шеташе по тревната површина пред Белата куќа, Бајден се наведна и го зеде глуварчето и го предаде на првата дама.

Џил Бајден беше облечена во светлосин фустан на Оскар де ла Рента со жолти плодови, што очигледно многу го сака затоа што го носи често, а се продава за 2.890 долари.

Патем, Бајден често прави романтични гестови кон сопругата и се многу приврзани, така што тие често може да се видат во јавноста како разменуваат бакнежи или се држат за раце.

Патем, претседателската двојка отиде во Џорџија да го одбележи стотиот ден на претседателот во канцеларијата на претседателот. Додека е во таа држава, тој ќе се состане со поранешниот претседател Џими Картер и ќе присуствува на митинг на автомобили.

За време на посетата, претседателот ќе го претстави својот план за помош на американските семејства и планот за вработување вреден 4,1 милијарди американски долари, кој најмногу се фокусира на инфраструктурата и разни социјални програми.