Рускиот претседател Владимир Путин потврди дека се пронајдени и приведени сите четворица извршители на терористичкиот напад. Тој ги спореди осомничените со „нацистите кои извршиле криминални егзекуции“. Рускиот претседател посебно го истакна т.н украинска врска со нападот, кој од утрото се игра во пропагандните канали. Тврдењето дека имало подготвен „коридор“ за бомбардерите преку руско-украинската граница да преминат во Украина „каде што имале контакти“.

Уапсените не се ниту Руси, ниту Украинци – имињата се муслимански

Путин не ја откри националноста на уапсените. Од утрото се тврди дека се Таџикистанци. Од објавените видеа од сослушувањата на тројца од нив, јасно се гледа дека не се етнички Руси, ниту Украинци. Нивните имиња се муслимански. Во меѓувреме, Исламската држава преку агенцијата Амак објави фотографија од можните терористи. Лицата им се скриени, облеката им одговара со онаа на испрашувачите на ФСБ.

Путин молчеше 20 часа

Кремљ молчеше 20 часа. Синоќа во 1 часот и 30 минути, РИА „Новости“ објави дека се очекува изјава од Путин, но една минута подоцна ја демантираше нејзината информација, велејќи дека станува збор за техничка грешка.

Повеќе од 2 часа по почетокот на пукањето на Крокус, во 22:42 часот, Дмитриј Песков рече дека Путин бил информиран за тоа што се случува уште од првата минута.

Во 03:43 часот по московско време, Путин преку руската вицепремиерка Татјана Голикова им посака оздравување на сите повредени во терористичкиот напад на Крокус и им изрази благодарност на лекарите.

Путин упати жестоки пораки. Тој рече дека „непријателите нема да успеат да ја поделат Русија“. Путин рече дека ќе биде пружена помош за семејствата, а

Утре ден на жалост во Русија

Рускиот претседател истакна дека загинале целосно невини граѓани, им се заблагодари на спасувачките тимови, ја повика нацијата да остане обединета и 24 март го прогласи за Ден на национална жалост.

Загинаа 143 лица

Досега се идентификувани 143 загинати, пренесе РИА „Новости“. Официјалните податоци на истражниот комитет се за 133 лица.

„Причината за смртта се прострелни рани или труење со запалени материи“, соопшти претходно во текот на денот Комитетот. Во московските болници има 121 повреден, од кои 4 се деца. Од нив 44, од кои 2 деца, се во тешка состојба.

Како што претходно беше познато уапсени се 11 лица, од кои четири се терористи. Одговорноста ја презеде ИСИС. Сите детали кои беа утрото познати може да ги погледнете во продолжение:

АНАЛИЗА: Бројката на загинати е речиси 100 – Како и зошто се случи терористичкиот напад?

Таџикистан се иззема од одговорност „Немаме никаква врска со нападот“

Пред објавувањето на ФСБ, за четворицата уапсени известуваа неколку канали на Телеграм. Тие се државјани на Таџикистан – на возраст меѓу 21 и 51 година. Се вели дека тие се приведени во областа Брјанск.

Руските служби сепак добиле информации за терористички напад?

Министерството за внатрешни работи на Таџикистан соопшти дека три од четирите лица на објавените фотографии немаат никаква врска со нападот. Двајца од нив се пронајдени во републиката, а третиот живее со родителите во Самара.

Соединетите Американски Држави располагаат со разузнавачки информации кои го потврдуваат тврдењето на терористичката организација „Исламска држава“ дека е одговорна за нападот на концертна сала во Московската област, објави Ројтерс, повикувајќи се на американски претставник, пренесе БТА.

Според информациите на американските служби, станува збор за ИД „Хорасан вилает“. Главниот уредник на пропагандната ТВ и веб-страница „Русија денес“ Маргарита Симонјан изјави дека тоа не е вистина.