Во инцидент што се случи на улицата Домовински рат во Сплит, убиството на 22-годишен маж предизвика шокантни бранови низ градот, привлекувајќи го широкото внимание на јавноста. Жртвата, млад фудбалер последните неколку години ги посветувал  на работа во теретаната на неговиот вујко во Мејаши, Сплит

Вознемирувачкииот инцидент фатен на видео

Веднаш по убиството, убиецот е снимен на видео, откривајќи застрашувачка сцена. 31-годишниот осомничен вооружен со нож стоел над безживотното тело на младиот човек. Вознемирувачки, осомничениот покажал вознемирувачка смиреност, незасегната од тежината на ситуацијата, додека во позадина одекнувале крици за брза помош.

Излив на емоции на социјалните мрежи

Трагичниот настан ги остави граѓаните на Сплит во шок и вознемиреност, а социјалните мрежи станаа платформа за колективна жалост. Изразите на тага и гнев ги преплавуваат онлајн просторите додека заедницата се бори со бесмислената загуба. Сочувството се слева за семејството на убиениот млад човек, придружено со страсни повици за правда.

Осомничениот е приведен под строги безбедносни мерки

Органите на прогонот набрзина го приведоа 31-годишниот осомничен со примена на строги безбедносни мерки. Придружуван од форензичари и облечен во заштитна опрема, осомничениот бил приведен во резиденцијата, а ножот со кој било извршено убиството бил одземен.

Откриени страшни детали: Оружјето за убиство

Од истрагата излегуваат детали кои ја расветлуваат грозоморната природа на злосторството. Слободна Далмација известува за откривање на оружјето за сомнително убиство – нож со зачудувачки димензии. Со вкупна должина од 37 сантиметри, вклучувајќи и сечило од 24 сантиметри, оружјето додава вознемирувачки слој на трагедијата.

 

 

Извор: 4news