Детали за сообраќајката на Петков

Во текот на вчерашниот ден околу 17 часот и 30 минути во близина на Варна се случи тешка сообраќајна несреќа со автомобил НСО во кој патувал Кирил Петков. Возилото удрило во патнички автомобил во кој биле маж и жена. Возачот починал на лице место, а неговата сопруга итно е пренесена во болница. Животот на жената е во опасност во овој момент.

Четворицата учесници во сообраќајната несреќа на поранешниот бугарски премиер и претседателот на „Продолжуваме со промената“ Кирил Петков, веќе се сослушани, соопштуваат бугарските надлежни служби.

Сопругата на загинатиот тешко повредена

Инцидентот се случил вчера околу 17:30 часот на влезот во Аксаково во правец кон Варна. Возило на Националната гарда се судрило со друг автомобил. Во несреќата загинал возачот на другиот автомобил, а неговата сопруга е тешко повредена.

На починатиот возач денеска ќе биде извршена обдукција. Примерок крв за алкохол ќе биде земен и од возачот на автомобилот на НСО, најави и Василев.

„Испитани се сите четири лица кои патувале со возилото на Националната служба за безбедност. Синоќа веднаш по увидот на местото на несреќата лично воениот обвинител во градот Варна. Денеска сослушувања на нови лица кои биле Присутен на несреќата ќе продолжи веднаш откако се случила, колку што ми е познато, дозволената максимална брзина е околу 60 километри на час на оваа делница од патот, пред да се влезе во градот Аксаково“, соопшти и судијата. „Со која брзина се движеле двата автомобили ќе стане јасно откако ќе се соберат сите докази и ќе се назначи автотехничкото вештачење кое ќе даде одговор за механизмот на несреќата и евентуално кој од возачите, какви дејствија презел непосредно пред несреќата. се случи“, додаде тој.

Познати детали за несреќата

Шефот на Военото окружно обвинителство во Сливен, Христо Тинев, призна дека возачот од НСО бил соучесник во несреќата. „Во текот на истрагата ќе се утврди како возел автомобилот НСО кој учествувал во сообраќајката кај Аксаково. Можно е двајцата возачи да биле соучесници во несреќата“, смета Тинев. Цитирајќи го своето долгогодишно искуство, тој посочи дека е можно службеното возило да се движело со поголема брзина од дозволената брзина.

Критична состојба на жената

Во болницата „Света Ана“ во Варна продолжуваат да се борат за животот на жената која беше тешко повредена во сообраќајна несреќа кај Аксаково. Состојбата на 58-годишната Красимира е сериозна. Таа се наоѓа на одделението за интензивна нега во Универзитетската болница „Света Ана“ во Варна, каде и се медицински седативи за да може да ги издржи операциите. Таа имаше операција синоќа. Нејзината слезина беше отстранета бидејќи крвареше. Оперирана и е левата нога бидејќи се здобила со тешка скршеница во неа.

Красимира и нејзиниот сопруг Христо, кој бил професионален возач, патувале кон нивниот дом во Аксаково кога се случила фаталната несреќа.

Инцидентот вчера првпат на Фејсбук го пријавија ПП. Кирил Петков подоцна објави дека ја прекинува предизборната кампања додека не се увери дека е направено се што зависи од него да им помогне на настраданите и на семејството.

Во џипот на Петков имало четири лица

Според МВР, во џипот на Петков имало вкупно четири лица, а во возилото во кое се судрил автомобилот на НСО се наоѓале две лица, семејство. Мажот починал, а жената е во тешка состојба во болница. Со полесни повреди во болница е и возачот на возилото ЕМС.

„Се работи за неправилен маневар, одземена предност“, изјави за медиумите директорот на окружната управа на МВР во Варна, Андреј Ангелов.

На прашањето колкава е брзината на возилото и автомобилот на НСО, тој одговори дека ќе бидат извршени прегледи и процесно-истражни дејствија.

Загинатиот возач е виновник за несреќата

Засега, од сите изјави на официјални лица, се чини дека најверојатно загинатиот возач ќе биде обвинет за несреќата. Се уште нема податоци, меѓутоа, со која брзина се движеле двата автомобила и дали се почитувале ограничувањата за конкретната локација.