Направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 110, Кавадарци и Кочани – по 9, Гевгелија – 7, Битола – 5, Куманово, Прилеп и Охрид – по 3, Струга, Неготино, Македонски Брод и Дојран – по 2, Тетово, Гостивар, Струмица, Кичево, Свети Николе, Ресен, Берово, Делчево, Виница, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 275 оздравени пациенти од: Скопје – 90, Битола – 26, Прилеп – 24, Кавадарци – 22, Берово – 18, Струмица – 13, Кочани – 11, Тетово – 10, Велес – 7, Валандово – 6, Куманово, Неготино и Радовиш – по 5, Гевгелија – 4, Штип, Крива Паланка, Делчево, Кратово и Пехчево – по 3, Виница, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 2, Гостивар, Свети Николе, Ресен, Дебар, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 4 починати лица од Скопје (71г, 69г, 59г и 55г) и по едно починато лице од Велес (67г), Струмица (65г), Штип (77г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.478 тестови преку: ИЈЗ-131, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-82, Биотек-71, Систина-53, лабораторија Лаор-74, Синлаб-0, Ремедика-13, Плодност–34, Генеа-0, Никоб лаб-210, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-17, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 653.

Досега во земјата се направени вкупно 1.493.451 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 218.362, бројот на оздравени пациенти е 204.960, на починати е 7.695, а бројот на активни случаи изнесува 5.707.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95588, Активни 2762

Куманово 12966, Активни 189

Тетово 11353, Активни 87

Прилеп 10386, Активни 340

Битола 8883, Активни 494

Гостивар 8075, Активни 21

Велес 7362, Активни 165

Кавадарци 7120, Активни 243

Штип 6632, Активни 115

Охрид 6558, Активни 212

Струмица 6157, Активни 113

Кичево 4237, Активни 43

Кочани 4042, Активни 106

Струга 3913, Активни 35

Гевгелија 2821, Активни 82

Неготино 2581, Активни 41

Свети Николе 2128, Активни 40

Крива Паланка 1913, Активни 70

Ресен 1770, Активни 61

Радовиш 1760, Активни 61

Берово 1466, Активни 55

Дебар 1456, Активни 0

Делчево 1429, Активни 103

Виница 1162, Активни 17

Пробиштип 1128, Активни 23

Валандово 959, Активни 42

Кратово 778, Активни 27

Богданци 647, Активни 19

Демир Хисар 622, Активни 50

Крушево 595, Активни 32

Македонски Брод 505, Активни 14

Демир Капија 426, Активни 4

Македонска Каменица 421, Активни 27

Пехчево 353, Активни 7

Дојран 170, Активни 7