Тој конкретно не го именуваше Израел, но неговите зборови ја илустрираат загриженоста во меѓународната заедница за продлабочувањето на хуманитарната катастрофа во Појасот меѓу неговите 2,3 милиони жители по пет месеци војна со вкупно 100 илјади убиени и ранети.

Прогласување на состојба на глад?

Можно е ОН наскоро да прогласат состојба на глад, помошта поминува низ границата во исклучително ограничен обем, САД и другите земји (на кои денеска по одлука се приклучува Германија) фрлаат помош по воздушен пат, но не е доволно и дел од него паѓа во морето. Брод вчера тргна од Кипар за да достави помош по неколкудневни одложувања, а пристаништето што САД планира да го изгради ќе трае околу два месеци. Испораките до некои делови од лентата се речиси невозможни.

Испорачан копнен конвој со храна

Во вторникот, Светската програма за храна испорача помош по копнен конвој за првпат по три недели до израелската армија долж границата со Газа, но со храна за само 25.000 луѓе. Според податоците на ОН од пред 2 недели, над 500.000, или четвртина од населението, се во сериозен ризик.

Борел не ги штедеше критиките

Кризата не е предизвикана од природна катастрофа, туку е создадена од човекот, рече шефот за надворешна политика на ЕУ, претходно критикуван од Израел за острите забелешки за бројот на жртвите и хуманитарните димензии на војната, предизвикани од нападот на Хамас на 7 октомври.

„Кога бараме алтернативни начини за давање помош – по море или по воздушен пат – мораме да се потсетиме дека мораме да го направиме тоа бидејќи природниот начин на обезбедување помош – по пат, е затворен, вештачки затворен“, рече тој, додавајќи дека стотици илјади луѓе во Појасот Газа се изложени на сериозен ризик од глад како резултат на војната.

Дејвид Камерун го повика Израел да го отвори пристаништето Ашдод

Повиците за промена на пристапот на Израел стигнаа и од британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, кој ја повика земјата да го отвори пристаништето Ашдод, јужно од Тел Авив, за да и помогне на снабдувањето со Газа преку море.

Нема примирје за Рамазан

Примирјето со посредство на САД, Египет и Катар, кое земјите се надеваа дека ќе го постигнат до почетокот на светиот муслимански месец Рамазан (оваа недела), досега не е договорено.

Рамазан остана во сенка: Израел длабоко напаѓа во Либан, има жртви и ранети

Додека нивните претставници рекоа дека не е фиксен рок и дека дијалогот ќе продолжи, се очекуваше примирјето да ја олесни хуманитарната ситуација бидејќи неговите услови вклучуваа зголемување на испораките на помош.

САД продолжуваат да предупредуваат

Во меѓувреме, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху инсистираше на тоа дека неговата земја не се откажала од офанзивата во Рафах, јужна Газа – последното „упориште“ на Хамас од неколку баталјони, но и дом на повеќе од 1,3 милиони луѓе кои побегнале од другите уништени од војната. делови од лентата.

„Ќе ја завршиме работата во Рафах со тоа што ќе се погрижиме цивилите во Газа да не бидат повредени“, рече тој во видео обраќањето на конференцијата на американското произраелско лоби АИПАК.

Претходно, ниту Џо Бајден не ги штедеше своите критики кон Бенјамин Нетанјаху,

Бајден со остри критиките за Нетанјаху: Повеќе прави штета отколку корист на Израел