Дали Оскарите ќе го вратат изгубениот престиж?

Оскарите последниве години имаат драстично намалена гледаност, а останува да видиме дали овогодинешното издание ќе врати барем дел од изгубениот престиж кои тие го имаат?

Ако се вратиме пред 20-ина година кога се зборуваше за филмови како „Господарот на прстените“ или како и во претходните децении „Гладијатор“ и „Титаник“ , „Носени од виорот“ и „Казабланка“, „Бен Хур“ и „Лоренс од Арабија“, „Кум“ и „Роки“. По дваесет години изненадувачки и честопати сосема срамни избори за Академијата за филмски уметности и науки придонесоа значајно да се намали реномето на ова шоу и ваквиот настан.

Оваа година церемонијата беше потесна и пократка од претходните години и помина без поголеми изненадуваања.

Доделена наградата за најдобар филм на „Опенхајмер“

Експертите предвидоа дека „Опенхајмер“ со себе ќе понесе награди, единственото прашање беше колку од неговите 13 номинации ќе победи филмот на Кристофер Нолан, кој наиде на едногласно одобрување од критичарите и публиката (изразен во благајна од речиси 1 милијарда долари). Испадна дека е седум. Меѓу нив, најважната награда – за најдобар филм, за режија, главна машка и споредна машка улога, музика, кинематографија и монтажа. Можеа да бидат и повеќе (на пример, за звукот), па епската драма за „таткото на атомската бомба“ да не биде на нивото на минатогодишниот лауреат „Се секаде одеднаш“, кој заслужи и 7 статуетки. Но, распределбата беше пристојна и во другите категории.

Второ место „Кутри суштества“ на Јоргос Лантимос

На второ место, според многумина изненадувачки, беше „Кутри суштества“ на Јоргос Лантимос, храбар и предизвикувачки филм кој победи за шминка и коса, продукциски дизајн, костими и главната актерка. Последново беше изненадувањето на церемонијата, бидејќи фаворит во оваа категорија до крајот беше Лили Гладстон – со надеж дека ќе стане првата Индијка со „Оскар“ (иако Ема веќе има, за „Ла Ла Ленд“) . Актерката Killers of Color Moon беше веројатно најразочараната личност во театарот Долби на крајот од ноќта. Домородните Американци мораа да се задоволат со покани за шоуто и музички настап на групата Осаж на сцената. И 81-годишниот Скорсезе проголта уште едно горчливо апче од Академијата откако неговиот филм за десет номинирани остана со празни раце.

Само една стуетка за „Барби“

Шампионот на годината на бокс офис – „Барби“, кој излезе на ист ден со „Опенхајмер“ и цело време беше поздравен како филмски близнак, остана со една статуетка. Били Ајлиш и нејзиниот брат Финес излегоа, пееја What Was I Made For, а потоа ја однесоа наградата за најдобра песна. Ова им се случува по втор пат (по Бондовиот „Смртта може да чека“, 2022 година) и ги прави – на 22, односно 26 години – најмладите лауреати на два Оскари во историјата. Втора беше статуетката на победникот за авторска музика – Лудвиг Герансон („Опенхајмер“), кој претходно победи за „Црниот Пантер“. Рајан Гослинг, кој излезе за I’m Just Can во жешко розево и придружуван од Слеш, заврши одлична работа, но не доби награда.

Од неанглиско говорно подрачје најдобар филм за „Зона на интерес“

„Оскарот“ за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, го доби „Зона на интерес“ (The Zone of Interest) продуциран во Обединетото Кралство и Полска. Ова остварување ја освои и наградата за звук.

Не изостана политиката од Оскарите – шеги против Доналд Трамп

Домаќин на вечерта беше Џими Кимел, кој по четврти пат ја доби оваа чест. Неговите шеги беа главно со актерите во публиката и доста селективни – единствената политичка порака што си ја дозволи беше да го мрази Доналд Трамп кон крајот на шоуто. Тој се присети на најдраматичниот момент во последните години – церемонијата во 2022 година, кога Вил Смит му удри шлаканица на водителот Крис Рок. „Ако некој во овој театар изврши чин на насилство за време на претставата, ќе му биде доделен Оскар за најдобар актер и ќе добие право на говор од 19 минути“, се пошегува Кимел за фактот дека Смит всушност добил награда неколку минути по несреќа. Кимел, исто така, се потсмеваше на должината на модерните филмови: „Просечната должина на десетте кандидати за најдобар филм е 2 часа 23 минути. Тоа е половина час подолго од пред три години. Кога отидов да ги гледам Killers of the Color Moon, имав да ги испратам моите мејлови од кино. Толку е долго, во тоа време можеше да стигнеш до Оклахома и сам да ги решиш убиствата“.

Солзи радосници

Тема на шега беше и четириногата ѕвезда на церемонијата – кучето Меси од „Анатомија на падот“. „Не сум видел француски актер да повраќа така од Жерар Депардје“, ја пофали Џими изведбата на граничниот колач во добитникот на Златната палма.

Првата награда на вечерта очекувано му припадна на Двејн Џој Рендолф, кој се расплака. Нејзината награда остана единствена за „Заглавени“, филм со пет номинации во најпрестижните категории, кој беше обвинет за плагијат на сценарио неколку часа пред церемонијата.

Не изостана и Алексеј Навални

Снимките и дел од говорот на Алексеј Навални, чиј филм го освои минатогодишниот Оскар во истата категорија, го предводеа сегментот In Memoriam на церемонијата, оддавајќи им почит на оние кои починаа во изминатата година. Навални беше убиен во февруари во руски затвор, а по него ѕвездите на шоу-бизнисот што ги загубивме – Тина Тарнер, Метју Пери, Том Вилкинсон, Рајан О’Нил…, на позадината на настапот на Андреа Бочели.