Македонскиот пијанист со светско реноме, маестро Симон Трпчески, вечерва во Букурешт, Романија има концерт, кој е во рамки на „Македонската недела“ во романската престолнина, која е во организација на македонската Влада и Амбасадата во Букурешт.

Гости на овој грандиозен настан ќе бидат Македонските репрезентативци кој утре ги очекува дуел со Украина за вториот меч од ЕУРО 2020. Се надеваме звуците на пијаното на Трпчевски ќе помогнат во клучниот меч на Македонските репрезентативци.