На само седум дена пред истекот на рокот за поднесување на листите за кандидати за пратеници, видливи се коалициските стратегии и тенденциите на помалите партии кои ја поставуваат сцената за политичка пресметка. Зијадин Села се соочува со критична одлука, бидејќи ја мери можноста за престројување во коалицискиот табор предводен од Али Ахмети од ДУИ. Висок извор од партијата во изјава за ТВ 24 откри дека Села мора да го одреди својот начин на дејствување во текот на неделата.

Експанзивна коалиција: Сојузи што се менуваат

Интегративен фронт на Села

Села има за цел да обезбеди шест победнички пратеници, замислувајќи застрашувачки интегративен фронт. Во меѓувреме, ДУИ, која ја предводи предизборната коалиција Европски фронт, доби поддршка од некогашните политички противници. Мендух Тачи од ДПА, Европската демократска партија на Аријанит Хоџа и партијата на Курто Дудуш се здружија со Ахмети. Дополнително, Ахмети склучи сојуз со Скендер Реџепи Зеид од Народното движење.

Широк фронт на ВМРО-ДПМНЕ

Христијан Мицкоски ги заврши преговорите со коалиционите партнери, откривајќи го експанзивниот коалициски фронт на ВМРО-ДПМНЕ составен од 24 партии. Обединети за Македонија на Љубе Бошковски, ТМРО на чело со Ванчо Шехтански, Македонски концепт предводен од Петар Богојески и Демократски сојуз на Павле Трајанов се меѓу партиите што се ангажираат со ВМРО-ДПМНЕ. Имено, овие партии се повлекоа од владата на Ковачевски една година претходно. Меѓу коалициските сојузници на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичката партија и Српската напредна партија на Иван Стоиљковиќ треба да обезбедат пратенички места.

Перспективи на аналитичари: симболика наспроти супстанција

Додека некои аналитичари сметаат дека предизборното преструктуирање на помалите партии е симболично, тврдејќи дека тоа можеби нема значително да го промени конечниот изборен исход. Ковачевски од СДСМ го потврди приматот на она што го нарекува како основни коалициски партнери, наведувајќи ги ЛДП, НСДП и ДОМ. Тој, исто така, го нагласува вклучувањето на партиите што ја претставуваат турската заедница, истакнувајќи го нивниот посебен политички идентитет.