Одлуката на судот во Тетово предизвика полемика

На клучниот ден за Зијадин Села, носителот на петтата изборна единица на листата на ДУИ, се случија значајни случувања додека тој беше кандидат во Државната изборна комисија (ДИК). Истовремено, тетовскиот суд донесе одлука дека печатите на Алијанса за Албанците треба да припаднат на Зијадин Села.  Оваа пресуда запали бура од обвинувања, при што Села покажа со прст кон Арбен Таравари, обвинувајќи го дека организирал заговор за задржување на печатите. Села тврдеше дека овој потег имал за цел да ја спречи партијата самостојно да учествува на изборите, дополнително наводи злоупотреба на партискиот печати за време на судската постапка.

Порака на Села до Таравари и опозицискиот блок

Завршувајќи со правните препукувања, Села упати решителна порака до Арбен Таравари и опозицискиот блок, нагласувајќи дека битката само што започнала. Додека адвокатот на Таравари, Абидин Абдули, обелоденуваше намера да поднесе жалба, Села набрзина ја отфрли идејата и тврдеше одлуката на судот е конечна. Изразувајќи неверување и огорченост, адвокатот рече дека одлуката на тетовските судии е скандалозна и неприфатлива.

Реплика на Таравари на социјалните мрежи

Во меѓувреме, Арбен Таравари на Фејсбук им се обрати на поддржувачите, тврдејќи дека поседувањето на печатите не е еднакво на поддршка од членството. Во потресна објава, тој ја доведе во прашање легитимноста на одлуката за печатите преку, како што го нарече „заробен систем“. Криптичната порака на Таравари остави многу шпекулации за импликациите за формирање на нов политички субјект. Расцепот во алијансата стана очигледен откако Таравари се залагаше за усогласување со опозицискиот блок, што дојде до најава за разрешување од страна на Села. Потоа, Села склучи сојуз со Али Ахмети.

Како што се спушта прашина врз драмата во судницата, политичкиот терен останува полн со неизвесност, при што секој пресврт и пресврт ги засилува тензиите меѓу клучните играчи во албанската политичка арена.