Вицепремиерот на Хрватска, Томо Медвед и министерот за одбрана Марио Баножиќ и се обратија на јавноста од локацијата на која се вршела потрагата по исчезнатиот авион Цесна, кој беше пронајден утрово.

Загинале сите четири лица во авионот.

-Во име на Владата изразуваме сочувство до семејствата на жртвите. За неполни 23 часа системот беше активиран и сите компоненти беа активирани според пропишаната процедура. Процесот на истражни дејствија заедно со полицијата и истражителите за авионски несреќи, рече министерот Медвед.

Тој не сакаше да зборува за идентитетот на загинатите.

-Вчера, кога авионот исчезна од радарот, временските услови беа многу лоши. Истражителот ќе ги анализира и овие податоци. Тие полетаа од Сплит и беа свесни за условите, рече тој.

Баножиќ најпрвин им изразил сочувство на семејствата на жртвите.

-Можам да изразам желба да има сè помалку вакви настани. Ајде да ги слушаме упатствата на сите во системот за да избегнеме вакви несреќи, рече тој.

На местото на авионската несреќа кај Брочанец во општина Раковица попладнево започна истрагата на жупаниското државно правобранителство на Карловац. Покрај жупанискиот државен обвинител и полицијата во Карловац, учествувале и главниот воздухопловен истражител Данко Петрин.

-На местото на настанот се утврдуваат фактите за авионската несреќа, рече обвинителката на округот Вера Магдиќ-Бизановиќ, додавајќи дека е тешко да се предвиди дали истрагата ќе биде завршена денеска или ќе продолжи утре.

Подрачјето каде што се урнал авионот е под полициска блокада, а самото место на несреќата на Цесната е оддалечено 300 метри од полициската блокада по шумски пат. Во раните попладневни часови пристигна и тим за извидување, како и главниот истражител на авионската несреќа. Потрагата била отежната поради непристапен терен. Повеќе од 400 луѓе го барале исчезнатиот авион, како и 13 дронови. Во откривањето помогнале и изјавите на сведоците кои слушнале звуци поврзани со падот на авионот, кој по падот бил целосно уништен и искршен на неколку делови, јави Нова ТВ, додавајќи дека еден дел од остатоците биле погодени и од оган.

-Слушнав силен звук, брмчење, а потоа ништо неколку секунди, а потоа се повтори четири или пет пати. Се повлеков во куќата и не обрнував внимание, опишала за Дневник Нова ТВ Ранка од Брезовац.

-Па, звучеше како да летаат гранки низ воздухот, но многу, а не траеше долго, кратко беше, додаде Маријана Милошевиќ од Брезовац.

Околу 400 лица со 13 беспилотни летала, десет ХГСС и тројца од Цивилната заштита биле вклучени во потрагата на тежок терен, а акцијата ја координирала Дирекцијата за цивилна заштита.