Напаѓачот го повреди коленото на еден од тренинзите на Удинезе, а по деталните проверки, утврдено е дека лигаментите се потешко повредени, па така напаѓачот ќе мора да легне „под нож“ во Рим.

Несторовски беше стандарден избор во нападот на Ангеловски, со исклучок на мечот против Германија, на кој прилепчанецот не играше поради санкција од селекторот за пцовки на мечот со Лихтенштајн.

Местото во нападот на Несторовски се очекува да го заземе Александар Трајковски од Мајорка.