Ахмети, Заев и Ковачевски предизвикаа гласини и шпекулации

Синоќешната  средба на Ахмети од ДУИ, Заев од СДСМ и премиерот Ковачевски, ги разгоре шпекулациите за можноста за  притисок, ултиматуми, дискусии околу политички стратегии, настап со заедничка листа на  СДСМ и ДУИ, разменување на искуства меѓу кои и купување казина според ВМРО-ДПМНЕ.

Енигматичниот одговор на премиерот покренува прашања

И покрај вревата околу средбата, енигматичниот одговор на премиерот Ковачевски ја остави јавноста во неизвесност. Избегнувајќи директен одговор, тој ги спомна тековните анализи притоа потврдувајќи ја природата на собирот како заеднички ручек за „споделување искуства“. Сепак, беше признато дека дискусиите навлегоа во стратешкото позиционирање на нивните политички партии на претстојните избори.

Ковачевски разговарал за политички стратегии и споделувал искуства

Ковачевски во ексклузивно откритие го расветли тековниот дијалог меѓу него и Заев за политичките стратегии. Спротивно на неодамнешните шпекулации, тој појасни дека комуникацијата била конзистентна, а последната размена се случила за време на божиќните прослави.

Отфрлање на наводите за притисок и ултиматум

Наводно Заев прави притисок врз Ковачевски да настапи со заеднички листи со ДУИ, а доколку не го стори тоа, да се повлече од партијата. Ова прашање му беше поставено на Ковачевски од ТВ21.

Ковачевски одговори дека на оваа невистина имало реакција од СДСМ на објава на ТВ21

Обраќајќи се на неодамнешните обвинувања, Ковачевски цврсто ги отфрли тврдењата за притисоци и ултиматуми од Заев. Тој изјави „Вчера имаше реакција од СДСМ на една ваша објава која ја нарече лага. Тоа можам да го потврдам. Инаку, мојата последна комуникација со поранешниот претседател на СДСМ беше на Божиќ кога разменивме празнични честитки.

ВМРО-ДПМНЕ со реакција за средбата

Како одговор на оваа средба, опозициската ВМРО-ДПМНЕ изрази скептицизам, фрлајќи сомнеж во природата на дискусиите. Тие инсинуираа дека се разменуваат искуства за различни теми, вклучително и казина, лотарии и купување на Соравија, сето тоа навидум поврзано со европската интеграција.

Исклучени од сојузи: АА без покана на средбата

И покрај речиси четиричасовната дискусија која го опфати Европскиот фронт и  Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, откри дека ниту тој ниту неговата партија не добиле покана за овој клучен состанок.

Извор: ТВ21