пишува: Горан МОМИРОВСКИ

Јавноста се уште нема точни информации за точната содржина на текстот во службената белешка или извештај на “слободна тема” што агент/и раководител/и на Агенцијата за Национална Безбедност (АНБ) го напишал/е како основа за приведување на бизнисменот Орце Камчев.

Што пишува во белешката што никој не ја демантира засега знаат само во АНБ, во обвинителството и речиси сигурно во Владата која го именува шефот на агенцијата Викторио Димовски инаку долгогодишен висок функционер на СДСМ и амбасадор во Белград.

За она што го одобрил Димовски кој е човекот за кого во тајните депеши што ги објави Викиликс американски амбасадор нотирал дека е “во џебот на Србија”, може да се суди само од медиумските информации.

Ако се анализира разговорот што утрово во студиото на “Утрински печат” на Слободен печат го водеа доајенот на македонското новинарство Александар Чомовски и одлично информираната колешка Гордана Дувњак, уредник на Фокус, може да се заклучи дека македонската тајна служба која ја води човек со “српски опашки” создала ситуација во која е неизбежна војна меѓу македснските и бугарските (или други) служби под контрола на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов (или негови колеги).

Дувњак во Утрински брифинг зборува за информациите во јавноста според кои белешката на АНБ се однесува на контакти меѓу Камчев и луѓе на странска тајна служба. За неа и за Чомовски во емисијата нема дилема дека белешката на АНБ се однесува на контакти меѓу Камчев и бугарски тајни агенти.

Во видеото делот со приведување на Камчев од емисијата на Чомовски со Дувњак почнува од 02.27.00 минута

Прочитајте ја целата анализа на expres.mk